بیمه مهندسی
بیمه مهندسی

بیمه‌های مهندسی از جمله رشته‌های مورد توجه  صاحبان صنایع و سرمایه در بازارهای جهانی محسوب می‌شود که با توجه به کاربردهای گوناگون آن از تنوع زیادی برخوردارند. بیمه‌های مهندسی خطرات احتمالی و حوادث فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش­بینی در طول فعالیت‌های صنعتی، عمرانی و طرح‌های ساختمانی و وقوع خسارت­های بزرگ به سرمایه‌های کلان را تحت پوشش قرار می­دهد. محدوده پوشش‌ در بیمه‌های مهندسی برخلاف سایر رشته‌های بیمه که اکثراً دامنه‌ای به نسبت محدود دارند و تنها خطراتی معدود را زیر پوشش خود قرار می‌دهند، بسیار وسیع و گسترده است.

این نوع بیمه به دو دسته کلی تقسیم می­شود:

·        بیمه‌‌هایی که برای دوره عملیات ساخت و نصب صادر می‌شوند.

·        بیمه‌‌هایی که برای دوره بهره‌برداری صادر می‌شوند.

انواع بیمههای مهندسی

۱- بیمه تمام­ خطر پیمانکاران  (C.A.R)

پروژه‌های ساختمانی از تاریخ شروع تا زمان تحویل به کارفرما، در مقابل هرگونه خسارت ناشی از هر حادثه و همچنین خسارت­های مادی، جرح، صدمات بدنی وارده به اشخاص ثالث، پاکسازی محیط و برداشت ضایعات تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرد.

بیمه تمام ­خطر پیمانکاران از جمله بیمه‌های تمام­ خطر می‌باشد‌، به این معنی که تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی که در طول مدت بیمه به اموال بیمه­ شده واقع در محل اجرای پروژه ساختمانی وارد شود، مشروط بر اینکه به نحوی مشخص در بیمه­ نامه مستثنی نشده باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد که مهم­ترین آن­ها عبارتند از:

·        آتش‌سوزی‌، صاعقه‌، انفجار‌، سقوط هواپیما، کاربـرد آب یا سـایـر اقـداماتی که به منظور اطفای حـریق صورت می‌گیرد

·        سیل، طغیان آب، باران، برف، بهمن و امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان

·        هرنوع توفان

·        زمین ­لرزه، نشست زمین، لغزش زمین و صخره‌ها

·        دزدی ساده‌، سرقت با شکست حرز

·        اجرای ناصحیح کار، عدم مهارت، سهل انگاری

·        ازبین رفتن یا خسارت وارد به مصالح ساختمانی‌، ماشین­ آلات ساختمانی و لوازم و تجهیزات ساختمانی که ممکن است در حین حمل و نقل در محدوده اجرای پروژه‌، انبارداری یا در هنگام سوارکردن یا پیاده کردن ماشین­ آلات به وقوع بپیوندد

۲- بیمه شکست ماشین ­آلات(M.B)

این بیمه ­نامه برای کارخانه ‌ها در زمان بهره ­برداری صادر می‌شود و خسارات فیزیکی، ناگهانی و غیر قابل پیش­بینی تأسیسات، تجهیزات و دستگاه‌ها را تا ارزش جایگزینی شامل هزینه نصـب، حـقوق و عـوارض گمرکی و هزینه حمـل بیمـه می‌کند.

۳- بیمه تمام­ خطر سازههای تکمیل ­شده C.E.C.R

پروژه‌های مهندسی مانند سدها‌، راه‌ها، پل‌ها، برج‌ها، طرح‌های آبیاری و زهکشی و نظایر آن پس از اتمام عملیات و تحویل موقت به صاحب کار در دوره بهره‌‌برداری در معرض سوانح قرار دارند که با این بیمه ­نامه این­گونه خطرات و سوانح طبیعی تحت پوشش قرار می‌گیرند.

۴- بیمه تجهیزات پیمانکاری و  ماشین­ آلات کارگاهی C.P.M

پیمانکاران می‌توانند ماشین­ آلات مکانیکی، لودر، گریدر، بولدوزر‌، بیل مکــانیکی‌، دستگاه‌های مکنده و حفاری، پــمپ و ویبراتور، لیف تراک و جرثقیل خود را که مجاز به عبور و مرور در جاده‌های عمومی ‌نمی‌باشند، تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار دهند.  

 ۵- بیمه تجهیزات الکترونیکی E.E

کلیه خسارات سخت­افزاری ابزارهای ظریف الکترونیکی رایانه و … در مقابل خسارات ناشی از ضربه، برخورد اجسام خارجی، آبدیدگی، آتش‌سوزی و نوسانات برق تحت پوشش قرار می‌گیرند.

۶- بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان(تضمین کیفیت ساختمان)

این بیمه‌نامه هرگونه نقص در سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از طراحی غلط، اجرای نادرست و مواد و مصالح معیوب طی مدت اعتبار بیمه‌نامه که به بیمه‌گر اعلام شود و در زمان صدور گواهی پایان کار و گواهی تأیید بازرس فنی آشکار نشده باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 ۷- بیمه بویلر و مخازن تحت فشار

ضمن بازدید و ارائه توصیه‌های ایمنی به بیمه‌گذاران، خطر انفجار مخازن تحت ‌فشار‌، بویلرها و خسارت‌های ناشی از آن­ها تحت پوشش قرار می‌‌گیرد.

 ۸- بیمه فساد کالا در سردخانه D.O.S

این بیمه­ نامه مکمل بیمه شکست ماشین ­آلات است و بیمه­ گذار می‌تواند همزمان با بیمه تجهیزات سردخانه، خسارت ناشی از فساد کالاهای موجود در انبار سردخانه را در صورت ازکارافتادگی دستگاه­ های تبریدی تحت پوشش قرار دهد.

۹- بیمه تمام­ خطر نصب E.A.R

این بیمه‌نامه به منظور نصب تجهیزات و ماشین­آلات کارخانه و تأسیسات از هنگام تجهیز کارگاه تا پایان عملیات نصب و کارهای ساختمانی‌، آزمایش و راه ­اندازی طرح­هایی نظیر کارخانه‌های صنعتی و تولیدی، نیروگاه‌ها،
‌خطوط‌ انتقال نیرو‌، تأسیسات ‌مخابراتی ‌و تلویزیونی، ذوب آهن، فولادسازی، راه آهن‌، خطوط لوله نفت وگاز، پتروشیمی، پالایشگاه و … صادر می‌گردد.

 بیمه تمام ­خطر نصب، پوشش بیمه ای گسترده ای را فراهم می‌آورد. این بیمه ­نامه همانند بیمه تمام ­خطر مقاطعه­ کاران از جمله بیمه‌های تمام­ خطر می‌باشد که تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی یا غیر قابل پیش­ بینی که در طول مدت بیمه به اموال بیمه ­شده وارد می‌آید، مشروط به اینکه به نحوی مشخص در بیمه­ نامه مستثنی نشده باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد که مهم­ترین آن­ها  عبارتند ‌‌از:

·        آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، سقوط هواپیما و همچنین خسارت ناشی از کاربرد آب و یا سایر اقداماتی که به منظور اطفای حریق صورت می‌گیرد

·        سیل‌، طغیان آب‌، باران‌، برف، بهمن‌، امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان

·        هر نوع توفان

·        زمین لرزه‌، نشست زمین‌، لغزش زمین و صخره‌ها

·        دزدی ساده‌، سرقت با شکست حرز

·        خطاهایی‌که در هنگام نصب صورت پذیرد

·        سهل انگاری‌، عدم مهارت‌، عدم تجربه‌، اعمال توام با سوء نیت‌

·        اتصال کوتاه‌، جرقه زدن‌، ولتاژ بیش از حد

·        فشار یا خلأ بیش از حد‌، از هم گسیختن در اثر نیروی گریز از مرکز

·        حمل و نقل اشیای مورد نصب در محوطه نصب