گزارش و مقالات
توافقات بانکی؛ سوغات سفر مدیر عامل و هیئت همراه به مازندران

در راستای ارزیابی عملکرد و تحقق درخواست‌های سازمانی شعب استانی و همچنین دیدار با سهامداران عمده و بیمه گذاران بزرگ، دوم بهمن ۹۸، سفر دیگری از سلسله سفرهای مدیرعامل بیمه تجارت‌نو و هیئت همراه این بار به استان مازندران به میزبانی ابوالقاسم قنبری مدیر شعبه ساری، رقم خورد.
به گزارش روابط عمومی؛ در بدو ورود به این استان جلسه مشترکی میان تیم تجارت نو و مدیر شعب پست بانک استان مازندران و معاونان وی برگزار شد.

توافقات بانکی
بهره مندی از تمامی امکانات موجود در شبکه “آی سی تی” و اجرای مدل جدید طراحی فروش، استفاده از پتانسیل مشتریان بزرگ، تسهیل در جذب و بکارگیری شبکه فروش دفاتر پست بانک مطابق ضوابط اعلام شده، سرویس دهی بهنگام به کلیه بیمه شدگان به خصوص پرسنل پست بانک و استقرار نمایندگان توانمند در شعب بانکی شهرهای استان مازندران از جمله مواردی بود که طرفین بر انجام آن توافق کردند .
پس از این نشست جلسه دیگری باز از جنس بانک تشکیل شد. مدیر عامل و هئیت همراه در دیدار با مدیر شعب بانک تجارت استان درخصوص بازاریابی مشترک بانک و بیمه و همچنین امکان اسکان نمایندگان در سایر شعب بانک تجارت مازنداران تبادل نظر کردند.
نشست درخانه
به دنبال اتمام دیدار سهامداران بزرگ، مدیر عامل و هیئت همراه با حضور در شعبه ساری طی نشستی صمیمانه با مدیر شعبه و دیگر .کارمندان، شنوای موفقیت‌ها، پیشنهادات درجهت جذب پرتفوهای جدید و همچنین مشکلات آنها شدند.
بازدید کاغذی
در ادامه به همراه بازدید از کارخانه صنایع چوب و کاغذ مازندران، جلسه مشترک مدیر عامل بیمه تجارت نو و هیئت همراه با مدیرعامل و معاونین این شرکت برگزارشد.
در این نشست نیما نوراللهی با تاکید بر اینکه”در هر شرایطی به تعهدات خود پایبندیم” اعلام داشت: درنتیجه چنین عملکردی است که امروز تجارت‌نو عنوان دار اولین شرکت درارزیابی سریع و همچنین پرداخت خسارت به مددجویان کمیته امداد است.
بازدید از خط تولید شرکت”آورتا” و دیدار با مدیرعامل این مجموعه که از بیمه گذارن تجارت‌نو است نیز در این سفر محقق شد و در نهایت طی برگزاری نشستی از جنس همدلی و همراهی با کارگزاران استان، سفر به مازندران همیشه سبز و سرزنده به پایان رسید.

**********************************************

درسفرمدیرعامل بیمه تجارت‌نو و هیئت همراه به پایتخت انرژی ایران حاصل شد؛
حضوری از جنس دلگرمی

باور این است که خانواده تجارت‌نو در گستره کشور فارغ از همه فاصله‌ها در کنار هم هستند تا با تکیه بر هدف اعتلا و ارتقای سازمان، روزهای پرافتخاری برای مجموعه رقم خورد. درصحه گذاشتن به این اتحاد، مدیر عامل تجارت نو و هیئت همراه در یک روز پاییزی به استان بوشهر سفر کردند تا ضمن دیدار با تعدادی از اعضای این خانواده بزرگ در جریان کاری شعبه این استان قرارگیرند. سفری سرشار از دلگرمی، رضایت بیمه گذاران، بررسی مسائل نمایندگان و کارگزاران و در کل پرنتیجه … 
   
This image has an empty alt attribute; its file name is 1-1.jpg
ضیافت دیدار
عصر یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸، سفر مدیر عامل شرکت بیمه تجارت‌نو به این استان، به همراه یکی از اعضای هیئت مدیره، معاون مدیر عامل در توسعه بازار و شبکه فروش، مدیر بیمه های اشخاص، مدیر روابط عمومی و ارتباطات و مدیر حوزه مدیر عامل، به میزبانی شعبه بوشهر کلید خورد.  
پس از ضیافت شام که به گپ و گفت با حاضران ازجمله نماینده بانک تجارت و پست بانک به عنوان سهامداران عمده تجارت‌نو، بیمه گذارانی از کمیته امداد امام خمینی (ره)، استانداری بوشهر، دانشگاه پیام نور، شرکت عمران عالی شهر و بیمه گذاران بالقوه چون مدیریت منابع انسانی منطقه، مدیرکل دامپزشکی استان، رئیس انجمن آزمایشگاه‌های اداره استاندارد، رئیس انجمن داروسازان استان، شرکت خدمات بندری سینا، رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهرگذشت، مظفریان مدیر شعبه استان پس از عرض خیر مقدم، رزومه‌ای از عملکرد این شعبه را ارائه کرد.

This image has an empty alt attribute; its file name is شام-2-1024x637.jpg
تاکید بر ِاستانداردها در جلسه با استانداری
آغاز روز دوم سفر به جلسه استانداری بوشهر که از بیمه گذاران بزرگ  تجارت نو است، اختصاص یافت. در این نشست که معاون استاندار در برنامه و توسعه، مدیر کل حوزه استاندار، مدیر کل مالی اداری و رئیس اداری از استانداری بوشهر حضور داشتند شرایط و نحوه خدمات رسانی بیمه تجارت‌نو توسط حوزه استانداری مورد تحلیل و تشریح قرار گرفت که معاون استاندار از خدمات رسانی، ارزیابی و پرداخت به موقع خسارت به خصوص در بخش بیمه تکمیلی و درمان پرسنل تقدیرکرد.
در ادامه مدیرعامل بیمه تجارت‌نو ضمن تشکر از هماهنگی جلسه توسط استانداری بوشهر، خرسندی خود را نسبت به همکاری حال و ادامه پیدا کردن آن  درآینده اعلام داشت. نیما نوراللهی در باب فواید صنعت بیمه، امتیازات تجارت‌نو نسبت به سایر رقبای این صنعت و نحوه خدمات دهی به موقع تجارت‌نو در حوادث اخیز سیل و زلزله سخنانی راعنوان داشت. وی با تاکید بر اهمیت بیمه حوادث، بر چگونگی انجام ارزیابی و پرداخت خسارت در اتفاقات ناگوارسیل استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان و همچنین زلزله آذربایجان شرقی و شهرستان میانه اشاره کرد.  
 
This image has an empty alt attribute; its file name is استاندارد-1.jpg
رضایت دانشگاه علوم پزشکی ازانتخاب
پس از سخنرانی مدیرعامل تجارت‌نو در همایش مدیران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دیدار با رئیس و معاونین این دانشگاه، روسای بیمارستان‌ها و ادارات بهداشت به همراه تعدادی از کارکنان فصل دیگر سفر را رقم زد.
در این جلسه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی با ابراز رضایت از تشکیل نخستین جلسه رفاهی درمجموعه دانشگاه علوم پزشکی، برضرورت وجود و نفوذ بیمه درلایه‌های مختلف جامعه تاکید داشت. کشمیری ازاینکه درقرارداد جدید دانشگاه برای امورات بیمه‌ای، شرکت بیمه تجارت‌نو به عنوان شرکت بیمه گر انتخاب شده است، ابراز خرسندی کرد. وی مهمترین دلیل این مهم را حضور مدیرعامل و تیم مدیریتی دراستان  دانسته وگفت: سفربه بوشهر را می‌توان نشانه مسئولیت پذیری وخیز بلند برای خدمات دهی بلندمدت به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر قلمدادکرد. 
 درپی سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی، مدیرعامل تجارت‌نو درمعرفی مجموعه تحت مدیریت خود به تشریح رزومه شرکت، نحوه خدمات دهی، ترکیب سهامداران و بیمه گذاران بزرگ، توانگری مالی، تعدادشعب و نمایندگان، مراکزدرمانی طرف قرارداد پرداخته و متقابلا رضایت خود را نسبت به همکاری با دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهربه عنوان یک مجموعه بزرگ ابرازکردکه با مذاکره طرفین جهت شفاف سازی شرایط بیمه نامه این دیدار پایان یافت.

This image has an empty alt attribute; its file name is دانش.jpg
دیداری از جنس حمایت با سهامداران بزرگ
در ادامه سلسه دیدارها، جلسه‌ با مدیرشعب بانک تجارت استان بوشهر به محوریت همکاری و همراهی برگزارشد.
پرستش ضمن خوش‌آمدگویی به مدیرعامل وهیئت همراه به تشریح خدمات این بانک پرداخت. وی با اشاره به اینکه بانک تجارت درگروه سهامداران برجسته تجارت‌نو قراردارد برهمکاری  و معرفی این بیمه به مشتریان بزرگ بانک تجارت به خصوص در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی تاکید داشت. نوراللهی نیز پیرو سخنان مدیرشعب بانک تجارت استان، نسبت به همکاری و همراهی بیمه تجارت‌نو تاکید داشته و از آنجا که بانک تجارت بانک تخصصی حوزه‌های نفت،گاز و پتروشیمی است، عنوان کرد: این بانک می‌تواند پل ارتباطی بیمه‌ای مهمی برای حضور تجارت‌نو دراین حوزه ها که دارای بیشترین حق بیمه هستند، باشد.

This image has an empty alt attribute; its file name is تجارت.jpg
پس از این جلسه، نشست مدیر شعب پست بانک استان بوشهر، درمقام سهامدار عمده نیز با تاکید برحمایت سپری شد.
دراین جلسه رضای عرب به تشریح خدمات پست بانک استان بوشهر پرداخت. وی تاکید داشت: از آنجا که پست بانک جز سهامداران اصلی  تجارت‌نو است معرفی این مجموعه به مشتریان بزرگ بانک ضرورت دارد. مدیرعامل تجارت‌نو درتایید این مهم، ضمن تاکید بر همکاری و همراهی متقابل به این موضوع اشاره داشت که؛ پست بانک پتانسیل  خوبی همچون دفاتر روستایی را  در زیر مجموعه خود دارد که برای ارائه خدمات بیمه‌ای از کانال این دفاتر می‌توان اقدام کرد.


**********************************************

ضرورت امروز صنعت بیمه؛ توسعه فعالیت‌های بازاریابی محلی توسط نمایندگان
دکترپدرام آبدارزاده؛ مدیر امور مشتریان خاص بیمه تجارت‌نو

نگاهی به روند تغییرات صنعت بیمه در کشور گویای این مطلب است که طی یک  دوره  زمانی  به دلیل انحصاری و محدود بودن ار ائه خدمات بیمه‌ای توسط چند شرکت بیمه، بیمه‌گزاران ناگزیر به پذیرش هر آنچه توسط این شرکت‌ها ارائه می‌شد بودند، و شرایطی بر صنعت بیمه  حاکم بود که آن در علم اقتصاد آن را به نام “بازار فروشنده” می‌شناسیم. در چنین شرایطی معمولاً بیمه‌ها خدمات خود را به مشتریان دیکته کرده و بسیاری از ابزارها و رفتارهای رقابتی نادیده گرفته می‌شد. کم‌کم با تغییراتی که در نظام بیمه‌ای از قبیل تأسیس شرکت‌های خصوصی و آزادسازی مرحله‌ای تعرفه‌ها صورت گرفت، مشتریان قدرت انتخاب بیشتری پیدا کردند و خدمات متنوع‌تر، رفتارها بهتر و آمادگی برای تحول و رقابت افزایش یافت . در صنعت بیمه “بازار خرید” جایگزین “بازار فروشنده” شد. در این تغییر و دگرگونی‌ها نوع نگرش و رویکرد تصمیم گیران صنعت بیمه کشور تا حدی تغییر کرده و به‌تدریج واژه‌ها و مفاهیمی مانند رقابت، بازارگرایی، مشتری مداری و بازاریابی موردتوجه قرار گرفت.

در چند سال اخیر با توجه به تشدید رقابت بین شرکت‌های بیمه، متأسفانه رقابت قیمتی که آفت امروز صنعت بیمه است، بیشتر مبنای رقابت جهت جذب بیمه‌گزاران توسط شرکت‌های بیمه بوده است و شرکت‌های بیمه به‌منظور جذب مشتری در دام مارپیچ رقابت قیمتی منفی باهم قرار می‌گیرند، لذا امروز ضرورت تحول نظام بیمه‌ای کشور در حوزه بازاریابی بسیار حائز اهمیت است؛ تحولی که مبتنی برگردش رقابتی، انگیزش لازم، دانش روز و رویکرد و رفتار حرفه‌ای باشد. درواقع می‌توان گفت بازاریابی در نظام بیمه‌ای ایران خدمتی گمشده، فراموش‌شده و سرگردان است که نیاز به توجه جدی و فوری در سطح خرد و کلان صنعت بیمه دارد. در  بازاریابی خدمات بیمه‌ای باید به سه عامل سرعت، انعطاف‌پذیری و دوستانه بودن تعاملات توجه کرد. درواقع بیمه‌ها حتی در شرایط مشابه با سرمایه‌گذاری بر روی سیستم‌ها و سرمایه انسانی خود می‌توانند مزیت رقابتی ویژه‌ای نسبت به رقبای خود ایجاد کنند. شرکت‌های بیمه پیشرو سعی دارند که از طریق ارضا کردن عوامل پراهمیت برای مشتریان به بهترین نحو ممکن، سودآوری خود را افزایش دهند و این نکته کلیدی‌ترین پایه موفقیت آن‌ها و بر پایه استراتژی حفظ مشتری است.
هزینه به دست آوردن یک مشتری جدید می‌تواند تا پنج برابر هزینه حفظ یک مشتری کنونی باشد. در اجرای برنامه‌های بازاریابی شرکت­های بیمه آنچه می‌تواند استمرار رابطه مشتریان موجود را تأمین و تضمین و مراجعه‌کنندگان به بیمه‌ها را جذب کرده و به مشتریان دائمی تبدیل سازد، کیفیت عمل و برخورد مدیران شعب، شبکه فروش و کارکنان تحت سرپرستی آن‌ها با مشتریان است.
در دنیای پر از رقابت کنونی به‌سختی می‌توان مشتری یک شرکت بیمه را تشویق کرد تا شرکت خود را تغییر دهد و اغلب این اتفاق فقط در صورتی رخ می‌دهد که نمایندگی بیمه شرکت تعطیل شود، کارکنان آن کارا و یا دارای برخورد صحیح با مشتری نباشند.
نمایندگان یکی از کانال‌های اصلی حفظ و توسعه روابط با مشتریان شرکت‌های بیمه به شمار می‌روند و به‌عنوان واسطه‌های اصلی در ارتباط میان مشتریان و شرکت‌های بیمه دارای نقش بسزایی بوده به‌گونه‌ای که موفقیت یک شرکت بیمه تا حدود زیادی درگرو عملکرد نمایندگان آن است. نمایندگان سرمایه اصلی شرکت‌های بیمه را تشکیل می‌دهند و اصولاً بیشترین وجه تمایز یک شرکت بیمه نسبت به سایر شرکت‌ها در شرایط مشابه و حتی متفاوت، برخورداری از شبکه فروش و نمایندگان متعصب، علاقه‌مند و آگاه به اهداف سازمانی است. لذا شرکت‌های بیمه برای ارائه خدمات متنوع‌، سریع‌، مدرن‌ و امکان رقابت و ادامه حیات و توسعه خدمات ویژه بیمه‌ای، نیازمند توجه ویژه به شبکه نمایندگان و ارزیابی مستمر عملکرد آنان است. متأسفانه در کشور ما عمدتاً ارزیابی عملکرد شبکه فروش بر اساس معیارهای مالی که شامل پرتفوی بیمه‌ای، ضریب خسارت، بدهکاران، فروش اقساطی و… است، انجام می‌شود و به معیارهای غیرمالی کمتر توجه شده است. حال‌آنکه به‌صرف جذب پرتفوی بیمه توسط نمایندگان نمی‌توان انتظار داشت که در کل، عملکرد شرکت‌های بیمه بهبود یابد. از طرف دیگر حیات بیمه‌ها در صورت هرگونه اهمال و کم‌توجهی از   جانب نیروهای شبکه فروش خود به اصول کلی بازاریابی با مرکزیت و نقطه ثقل مشتری، در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
معمولاً شرکت‌های بیمه بر روی توانمندی‌های فنی نمایندگان تمرکز می‌کنند که به نظر از اهمیت ویژه‌ای نیز برخوردار است، چراکه عدم دانش فنی نمایندگان مانع اصلی شناسایی نیاز مشتریان است، اما این موضوع نباید موجب غفلت از یک جنبه مهم دیگر، یعنی مهارت‌های مدیریتی و بازاریابی نمایندگان شود. یک نمایند موفق باید از توانمندی‌هایی همچون بازاریابی، روابط و تعاملات میان فردی، قدرت رفع تعارض، ارتباطات مؤثر و توانایی انگیزشی کارکنان برخوردار باشد.
یکی از دلایل عملکرد پایین برخی از نمایندگان بیمه، توانایی ضعیف آن‌ها در بازاریابی است و از طرفی هم ابزار مشخصی برای سنجش میزان توسعه فعالیت‌های بازاریابی در شبکه فروش، به‌ویژه در رابطه با موضوعاتی که در اختیار خود آن‌ها است، وجود ندارد. ازاین‌رو ضرورت توجه به مفهومی تحت عنوان «کیفیت بازاریابی محلی» حائز اهمیت است تا بررسی کنیم نمایندگان تا چه میزان نسبت به محیط هوشمند بوده و اقدامات بازاریابی متناسب با حوزه اختیارات خود را با چه کیفیتی انجام می‌دهند.
طبق قانون پارتو که به‌عنوان قانون ۲۰-۸۰ شناخته‌شده است،۸۰ درصد سودآوری کسب‌وکار از ۲۰ درصد موقعیت جغرافیایی در خدمت کسب‌وکار حاصل می‌شود. اگر بتوان آن ۲۰ درصد را شناسایی و تمامی تلاش‌ها را بر آن قسمت متمرکز کرد، هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده و هم نتایج بهتری کسب می‌شود. این موضوع دلیل اصلی تلقی شدن بازاریابی محلی به‌عنوان استراتژی بازاریابی هوشمند است.
نمایندگان بیمه به‌منظور اجرای بازاریابی محلی می‌بایست توانمندی‌های خود در حوزه‌های هوشمندی محیطی، توسعه کانال‌های ارتباطی با مشتری، ارائه خدمات سفارشی و فرآیندهای مشتری مداری را تقویت کنند.
شکل‌گیری و تقویت هوشمندی محیطی در نمایندگان از طریق تلاش برای شناسایی مشتریان بالقوه در محدوده جغرافیایی خود و مراجعه حضوری به آن‌ها جهت معرفی خدمات بیمه‌ای قابل‌ارائه، اقدام جهت جذب مشتریان معرفی‌شده توسط سایرین، مراجعه حضوری به مشتریان موجود جهت تکمیل سبد بیمه‌ای آنان نزد خود و تلاش جهت جذب مجدد مشتریانی که آن‌ها را ترک کرده اند، میسر است.
نمایندگان می‌بایست از طریق ارسال پیامک از طریق موبایل شخصی جهت اطلاع‌رسانی‌های مهم، ارسال بروشور، تماس‌های تلفنی دوره‌ای و ارسال هدیه برای مشتریان در مناسبت‌های مختلف کانال‌های ارتباطی خود با مشتری را توسعه دهند.
با توجه به یکسان بودن اغلب پوشش‌های بیمه‌ای ارائه‌شده در صنعت بیمه، ارائه خدمات سفارشی به مشتریان توسط شبکه فروش می‌تواند موجب برتری یک شرکت نسبت به رقبا باشد که از طریق مراجعه به مشتری جهت انجام امور بیمه‌ای، ارائه مشاوره تخصصی به مشتریان، ایجاد امکان برقراری ارتباط از جانب مشتریان خارج از ساعت اداری، جلب رضایت رابطین مشتریان ارزنده، ارائه خدمات ویژه به افراد معرفی‌شده از جانب مشتریان ارزنده (مانند تخفیف و تقسیط)، داشتن باجه‌ ویژه مشتریان ارزنده، پذیرایی از مشتریان در زمان مراجعه، انعطاف‌پذیری در ارائه خدمات بیمه به مشتریان ارزنده و … شکل بگیرد.
مشتریان رفتارها و نقش‌های ایفاء شده توسط شبکه فروش شرکت‌های بیمه را بیش از سایر جنبه‌های عملیات به خاطر سپرده و اساساً نمایندگان و کارکنان آن‌ها بخشی از خدمات شرکت بیمه محسوب می‌شوند. مهارت‌های برقراری ارتباط با مشتریان و خدمت به مشتری ازجمله مهمترین مهارت‌هایی است که یک نماینده بیمه بایستی داشته باشد. نماینده بیمه در نقش یک فروشنده باید بداند چگونه با مشتریان رفتار کرده و در تعاملات خود با آنان باید چه نکاتی را مدنظر قرار دهد. فرآیندهای مشتری مداری یکی از مهم‌ترین ابعاد بازاریابی محلی است که با پیگیری کار مشتریان از سایر واحدهای مرتبط در شرکت بیمه به‌صورت ویژه، برگزاری جلسات تخصصی جهت ارائه نکات راهنما، تکریم مشتری، عمل به تعهدات و وعده‌ها در زمان وعده داده‌شده به مشتریان، جلوگیری از دوباره‌کاری‌ها در ارائه خدمات و پیگیری و رصد مستمر حجم فعالیت مشتریان تأکید دارد.
نمایندگان بیمه باید به‌موازات توجه به مشتریان بزرگ، به حفظ و جذب مشتریان خرد و متوسط که می‌توانند شخصیت حقیقی یا حقوقی داشته باشند، نیز توجه ویژه داشته و به‌منظور دستیابی به اهداف مهم در حوزه های جذب مشتری جدید، حفظ مشتریان موجود، ارتقا مشتریان موجود و احیاء مشتریان ازدست‌رفته اجرای طرح بازاریابی محلی را در دستور کار خود قرار دهند.
در راستای اجرای این طرح، ضروری است شرکت‌های بیمه نیز مفاهیم بازاریابی محلی را در دوره‌های آموزشی نمایندگان قرار داده و با تعیین شاخص‌های کلیدی، این موضوع را در ارزیابی شبکه نمایندگان موردتوجه قرار دهند چراکه انجام فعالیت‌های مذکور نتیجه‌ای جز جذب مشتری و افزایش پرتفوی بیمه‌ای شرکت‌های بیمه را در برندارد.